В опублікованому розслідуванні німецького видання “Т-Online”, знайдено свідчення дивних маневрів Балтійського флоту, які, ймовірно, могли бути прикриттям операції з підриву газопроводів “Північний потік – 1” і “Північний потік – 2”. Безпосередньо міг використовуватися міні-підводний човен.
21 вересня на північний схід від острова Борнхольм почали відбуватися екстраординарні речі. Патрульний катер “Nymfen” Королівського флоту Данії несподівано залишив Рьодбіхавн о 19:50 і взяв курс до того місця, яке лише за п’ять днів стало відомим як місце диверсії на “Північному потоці”.
Коли корабель досяг пункту призначення вранці 22 вересня, до нього приєдналися шведські морські та повітряні збройні сили. Курс одного зі шведських переслідувачів найближчими днями був на російський ексклав Калінінград на Балтійському морі.
Ймовірно патрульні катери переслідували російські військові кораблі. Як стало відомо “t-online” від джерел у силовому співтоваристві, підрозділ ВМФ росії діяв під суворим прикриттям у районі місця події, не передаючи даних про своє місцезнаходження.
Річ у тім, як уточнюють у відомстві, за тиждень до вибухів 19 вересня розпочалися великі маневри Балтійського флоту росії, які, ймовірно, могли бути використані як прикриття для реальної місії. Офіційно для участі в маневрах також висунулися водолази 313-го загону спеціального призначення з бази Балтійськ у Калінінграді. Це елітні солдати, навчені підводним вибуховим і диверсійним операціям. У наступні дні ці підозрілі судна були виявлені в районі місця злочину над газопроводом “Nord Stream”.
Бортове обладнання має вибухонебезпечний характер: до його складу входять глибоководний рятувальний апарат і вантажні крани для підйому великовагових вантажів. Фрегат, корвет і невеликий шпигунський корабель могли б забезпечити військове прикриття операції. Використовуючи бази даних про місцезнаходження і супутникові зображення, “t-online” зміг відстежувати переміщення конкретних кораблів.
Патрульний катер ВМС Данії висунувся до місця злочину о 19:50 21 вересня. У цей час туди могли вже прибути три кораблі, підозрювані у причетності до російської операції. У цей самий час, також о тій самій годині, з бази в Калінінграді вийшов корабель зв’язку російського флоту, який пізніше мав зустрічати на зворотному шляху два задіяні кораблі.
Вечір того ж дня був сприятливим для гарячої фази таємної операції, оскільки темрява ускладнювала візуальне спостереження. Кількома годинами раніше через цей район пройшла колона військових кораблів США, що прямувала в Атлантичний океан.
Радіолокаційний літак шведських ВПС знову не злетів до наступного ранку. Це дозволило б колоні рухатися протягом ночі практично без перешкод. Можливо, найважливішим кораблем у строю для операції був корабель підтримки підводних човнів SS-750. Він регулярно бере участь у тренуваннях, що імітують аварії на морському дні. Його особливість: на борту перебуває так званий “проєкт 1855”, зокрема глибоководний рятувальний апарат “АС-26”, який має в аварійній ситуації евакуювати екіпажі підводних човнів, які зазнали аварії. У нього є захвати, які можуть переміщати під водою вантажі вагою до 50 кг.
Думка редакції.
Саме такі міні-субмарини могли закладати заряди вибухівки, що прикріплюють її до трубопроводів, від самого початку підозрювали фахівці. Якщо підтвердиться, що СС-750 перебував на місці події, то відтепер головним підозрюваним, імовірно, буде російський флот. “Було б абсолютно розумно використати для такої атаки щось на кшталт AS-26”, – сказав із цього приводу “t-online” капітан датського корвета і військовий аналітик Йоханнес Рібер. Наразі це було б найбільш правдоподібним поясненням того, що трапилося з газопроводом “Північний потік”.
Зазвичай “СС-750” дислокуються на базі Балтійськ у Калінінграді у складі Балтійського флоту. Однак на супутникових знімках видно, що він залишив порт у ніч на 21 вересня. За швидкості в дев’ять вузлів він зміг би дістатися до місця події до 19:50. Так звана “Автоматична система ідентифікації” (AIS), яка передає дані про місцезнаходження, була відключена. Однак її довжина в 95 метрів відповідала б розмірам темного корабля, виявленого американською компанією SpaceKnow без позиційного сигналу поблизу місця злочину.
В аналогічні терміни – між північчю і годиною ночі – з порту Калінінграда, судячи із супутникових знімків, вийшли ще два кораблі, підозрювані в причетності до операції: рятувальні буксири “СБ-123” і “Александр Фролов”. У кожного з них на палубі є вантажні крани, здатні спустити у воду сотні кілограмів важких вибухових пристроїв або мін.
Хоча спочатку вони відключили AIS, вони відправили дані про місцезнаходження один раз далеко на захід у другій половині дня, вказавши курс на Борнхольм і швидкість у дев’ять вузлів. На той час кораблі перебували всього за п’ять годин шляху від місця атаки.
Трохи пізніше їхній курс перетнув американський військовий вертоліт, дислокований у Гданську, Польща. Можливо, він попереджав данців про наближення кораблів без позиційних сигналів.
У будь-якому разі, до 19:50 два буксири могли дістатися до місця події. Неясно, чи захистила їхня коротка довжина в 45 метрів від виявлення під час аналізу супутникових знімків SpaceKnow. Компанія не відповіла на запит про коментар.
Корабель-шпигун “Сизрань”.
Супутникові знімки дають змогу припустити, що цей корабель також вийшов із порту Калінінграда 21 вересня, але хмарність не дає змоги зробити однозначний висновок.
Корвет “Сообразительный”. За даними Міноборони Росії, він брав участь у протичовнових навчаннях у Балтійському морі не пізніше 18 вересня. 22 вересня – того самого дня, коли його почали переслідувати данські та шведські кораблі – пізно ввечері міністерство опублікувало повідомлення про те, що “Сообразительный” супроводжував конвой кораблів із навчальною метою.
Фрегат “Ярослав Мудрий”.
Згідно з офіційними повідомленнями, він долучився до маневрів супроводу разом із корветом “Сообразительный” і корветом “Стойкий”. На супутникових знімках, зроблених 22 вересня, видно, що корабель такого розміру лежить біля берегів Польщі разом з одним із корветів. В обох було відключено систему AIS.
Їхнє розташування дало б змогу фрегату і корвету супроводжувати кораблі, що повертаються з місця події, на всьому шляху до Калінінграда або, принаймні, прикривати їх від маневру НАТО біля берегів Польщі. Однак є підстави вважати, що фрегат також завчасно проплив безпосередньо в районі місця злочину.
Треки “Ярослава Мудрого”
У цьому місці аналіз супутникових знімків SpaceKnow виявив не тільки темний корабель завдовжки 95 метрів, що міг бути SS-750, а й другий, завдовжки 130 метрів. Це якраз довжина “Ярослава Мудрого”, єдиного корабля російського Балтійського флоту. І є ще одне посилання на фрегат на місці події.
В офіційних заявах діяльність російського флоту в дні, що передували нападам, поки що не відігравала жодної ролі. “Таким чином, кримінальна справа поки залишається нерозкритою, але ланцюжок доказів додався. Він не вказує на США або Україну. Деякі сліди зараз ведуть до Москви”, – зазначають автори розслідування.
“Помилковий прапор”
Дії російського флоту в дні, що передували вибухам, можуть стати важливою зачіпкою в загадковій кримінальній справі: нападі на газопроводи в розпал агресивної війни росії проти України. Водночас це ставить під сумнів деякі теорії щодо інших можливих винуватців, які викликали останніми тижнями всесвітній ажіотаж, зокрема щодо причетності України, зазначає видання.
Зокрема, нещодавно спільне розслідування ARD, SWR і Die Zeit, а також звіт New York Time засвідчили, що підрив могла здійснити група з вітрильною яхтою “Андромеда”. Федеральне управління кримінальної поліції Німеччини обшукало підозрілий човен.
Однак версія про терористів із приватної української місії викликає подив у експертів. Вони кажуть, це не дуже правдоподібно. Багато що можна сказати про операцію під “чужим прапором”, наприклад, щоб знайти сліди і приховати справжніх злочинців. Найімовірніше, використовувалися підводні човни або підводні безпілотники, сотні кілограмів бойової вибухівки. Розслідування, проведене “t-online”, припускає, що за операцією може стояти набагато більше, ніж просто вітрильна яхта.
Нагадаємо, німецькі слідчі та правоохоронці впевнені, що “Північний потік” у вересні 2022 року підірвали росіяни.