Міністр економіки і віце-канцлер ФРН Роберт Хабек вже повідомив, що Німеччині набридло терпіти обходи санкцій з боку компаній, які бажають вдатися до сірих і чорних схем, і висловив рішучий намір боротися з цим. В експортних деклараціях компанії повинні будуть чітко прописувати положення про кінцеве використання своїх товарів, “вказуючи, що вони не будуть надалі експортуватися в росію і на окуповані території”. Ці ініціативи включать у німецьке законодавство і на загальноєвропейському рівні.
Очевидно, що німці врахували скандально сумний досвід Siemens і Grundfos з агресором, зокрема у сфері екології. Асоціація детально розповідала в низці розслідувань про те, як агресор використовує “погані угоди” і лазівки для залучення західних технологій в окупований Крим,
Річ у тім, що, як заявив Хабек, значна кількість товарів, що потрапили під санкції, ввозиться з Німеччини та Євросоюзу до Росії через треті країни, не кажучи про те, що продукція може потрапляти на окуповані території, зокрема й до Криму. Хабек упевнений, що настав час вдатися до покарань, аж до запровадження кримінальної відповідальності за подібне. Про ухвалені рішення німців згадувала наша Асоціація.
Нові правила діятимуть щодо “всіх санкційних товарів, що мають значення для російської військової машини”, – йдеться в повідомленні міністерства економіки. Тому, хто надасть неправдиву інформацію в заяві про кінцеве використання, загрожує кримінальне переслідування.
Міністерство економіки Німеччини відмовляється вважати обхід санкцій “невеликим проступком”, а компанії, що займаються цим, “зраджують інтереси українського народу, який бореться за свою свободу”. Таких злісних порушників заноситимуть до чорного списку, “щоб унеможливити продовження торгівлі з такими компаніями” і “перервати незаконні поставки агресору”.
У США також повідомили про нові обмеження проти агресора сповістили у США. Відповідні органи в особі Мінторгу, Мін’юсту і Мінфіну США вказують на ризики, пов’язані з обходом обмежень через такі країни як Китай, Туреччину, Білорусь, Вірменію та Узбекистан.
У зв’язку з цим, американських виробників, дистриб’юторів, реселерів і перевізників вантажів зобов’яжуть перевіряти угоди з компаніями з цих країн щодо порушення санкційних обмежень і нелегальних постачань, зокрема в окупований Крим.
Про відповідальність в обході експортного контролю сповіщені всі фінансові організації та компанії, які торгують американською продукцією або товарами. Відтепер вони мають бути пильними під час здійснення будь-яких угод. Для виявлення обходу санкцій Мінфін США навіть запропонував інформаторам винагороду у вигляді 10-30% штрафу, які влада стягує за порушення санкцій. Американське агентство з боротьби з фінансовими злочинами FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network) отримує сотні повідомлень про злочини.
Основні сигнали, яких мають дотримуватися американські кампанії:
- Використання корпоративних структур (тобто юридичних осіб, таких як підставні компанії та юридичні утворення) для приховування, права власності, (джерела коштів або) залучених країн, особливо юрисдикцій, на які поширюються санкції.
- Небажання клієнта ділитися інформацією про кінцеве використання продукту, зокрема небажання заповнювати форму кінцевого користувача.
- Використання підставних компаній для здійснення міжнародних електронних переказів, часто за участю фінансових установ у юрисдикціях, відмінних від реєстрації компанії.
- IP-адреси, які не відповідають зазначеним клієнтом даним про місцезнаходження.
- Внесені в останню хвилину зміни в інструкції з доставки, які суперечать історії клієнтів або діловій практиці.
- Платіж, що надходить зі сторонньої країни або компанії, не зазначеної в Заяві кінцевого користувача або іншій застосовній формі кінцевого користувача.
- Використання особистих облікових записів електронної пошти замість адрес електронної пошти компанії.
- Ухилення від офіційно відомої форми BIS-711, “Заява кінцевого вантажоодержувача і покупця”.
- Управління складними та/або міжнародними підприємствами з використанням адрес проживання або адрес, спільних для кількох закритих юридичних осіб.
- Зміни в стандартних листах-зобов’язаннях, які приховують кінцевого клієнта.
- Операції, пов’язані зі зміною відвантажень або платежів, які раніше були заплановані для Росії або Білорусі.
- Транзакції за участю організацій, які практично не присутні в Інтернеті, або спрямування покупок через певні перевалочні пункти, які зазвичай використовуються для незаконного переспрямування заборонених товарів до Росії чи Білорусі (такі місця можуть включати Китай (включно з Гонконгом і Макао) і юрисдикції, близькі до Росії, включно з Вірменією, Туреччиною та Узбекистаном).
Своєю чергою, політичне керівництво країни-терориста оголошувало “про полювання на відьом” і абсурдно мало намір сповіщати СОТ (Світову Організацію Торгівлі) про нібито дискримінаційні заходи, забувши, щоправда, згадати про те, що Росію виключили з лав структури.
При цьому аналітики великих російських компаній визнали шкоду санкцій і готуються до санкційного тиску через розширення вторинних претензій до сателітів РФ і країн, які надають підтримку економіці агресора. Слабкою ланкою, на думку аналітиків, є система “Мир”, оскільки використовує іноземне ПЗ, а більшість іноземних банків відмовилися працювати з російськими картками “Мир” через побоювання вторинних санкцій, зокрема через заявлену агресором присутність на окупованому півострові російських банків, що фінансують війну.