Підконтрольні Кремлю кримські медіа знову почали мусувати тематику скіфського золота. Тепер пропаганда загарбників знайшла нову нібито «причину» своїх досить очевидно очікуваних невдач у цьому процесі: нібито фейкові «кримські музеї», від яких агресором було подано позов, «не можуть знайти адвокатів» для подальшого супроводження вже «поданої музеями касації».
Дійшло до того, що посол Росії в Нідерландах Олександр Шульгін навіть заявив, що «адвокати Нідерландів бояться співпрацювати з “музеями Криму” у справі про скіфське золото», а незаконний «директор Центрального музею Тавриди» колаборант Андрій Мальгін анонсував «пошук вирішення проблеми».
Насправді росія, формально «не беручи участь» у процесі, намагалася спекулювати відмовою низки юридичних фірм представляти інтереси «кримських музеїв» у 2022 році і через своїх маріонеток просила на цій підставі відкласти розгляд.
Але суд відмовив у цих побажаннях, у листопаді 2022 року в процесі було замінено суддю-доповідача, а в січні 2023 року було встановлено дату винесення рішення Верховним судом Нідерландів – а саме 15 вересня 2023 року. Тоді ж Генеральний адвокат Верховного суду, Пауль Влас, оприлюднив рекомендацію Суду повернути «скіфське золото» Україні.
Варто зазначити, що маніпулятивні скарги агресора на нібито «відсутність адвокатів» з одного боку є нікчемними, оскільки в принципі на таких етапах цивільної справи адвокат не є обов’язковим, про що є широка практика Європейського суду.
З іншого боку, коли в 2015 році росія прийняла рішення «заходити в процес» не безпосередньо, а через фейкові «кримські музеї», статус яких Україна обґрунтовано позначила як незаконний, було очевидно, що рано чи пізно виникне питання про їх неіснуючі «права» та «повноваження», у тому числі й за «договорами правової допомоги».
Нагадаємо, що в серпні 2022 року російська пропаганда раптово почала поширювати ще одну фейкову «версію» щодо розвитку справи про «скіфське золото», згідно з якою ці українські історичні артефакти, нібито «не були поставлені на облік» фейковою «владою» агресора після початку окупації Криму, та «не були каталогізовані».
Натякалося на те, що нібито «саме через ці обставини» агресор остаточно програє справу в Гаазі.
При цьому «крайніми у недоглядах» були оголошені злочинні «заступник міністра культури» окупантів Тетяна Манежіна, а також «колишній міністр культури» Аріна Новосельцева, яка знаходиться в московському СІЗО, та тісно і давно наближена до злочинного Сергія Аксьонова.
Тому очевидно, що після рішення Верховного суду Нідерландів деякі колаборанти будуть зроблені Кремлем з цього питання «цапами-відбувайлами».