Протягом останніх місяців тема російської агресії знайшла відображення в діяльності Міжнародного олімпійського комітету (МОК). МОК ухвалив Декларацію 11-го Олімпійського саміту 9 грудня 2022 року та Заяву про солідарність з Україною, санкції проти Росії та Білорусі та статус спортсменів цих країн 25 січня 2023 року.
Декларація посилається на резолюцію A/77/L.28 Генеральної Асамблеї ООН, ухвалену 1 грудня 2022 року, зауваження президента 77-ї сесії Генеральної асамблеї ООН, заяву президентів Індонезії Джоко Відодо та Франції Еммануеля Макрона, та лист Спеціальних доповідачів Ради ООН з прав людини.
У Заяві вказується, що в рамках санкцій жодні міжнародні спортивні заходи не організовуються чи не підтримуються міжнародною федерацією чи національним олімпійським комітетом у росії чи Білорусі, жодні прапори, гімни, кольори чи будь-яка інша ідентифікація цих країн не демонструються на будь-яких спортивних заходах або зустрічах, включно з усім місцем проведення, жоден російський чи білоруський урядовий чи державний чиновник не повинен бути запрошений або акредитований на будь-який міжнародний спортивний захід чи зустріч.
Ці кроки МОК і всього Олімпійського руху є цілком обґрунтованими і пов’язані з міжнародно-правовими наслідками агресії росії. Але в заяві також наголошується, що нібито «жодному спортсмену не можна забороняти брати участь у змаганнях лише через його паспорт», тому «шлях для участі спортсменів у змаганнях за суворих умов має бути додатково досліджений».
У Заяві також наголошується, що спортсмени братимуть участь у змаганнях як «нейтральні спортсмени» і жодним чином не представлятимуть свій регіон чи будь-яку іншу організацію у своїй країні.
У Заяві також наголошується, що у грах участь братимуть лише спортсмени, які повністю поважають Олімпійську хартію. Це, зокрема, означає: по-перше, лише ті, хто не діяв проти миротворчої місії МОК та не підтримував війну в Україні, могли б змагатися, і що для всіх заявлених спортсменів мають проводитися індивідуальні перевірки.
У випадку, якщо будь-який спортсмен не дотримується критеріїв допуску або не дотримується суворих умов участі, як викладено вище, міжнародні федерації та/або відповідний організатор спортивного заходу повинні негайно усунути його від змагань та повідомити про інцидент МОК для розгляду для подальших заходів і санкцій.
Такі умови МОК викликали бурхливе суспільне обговорення в Україні та інших державах, включаючи всі аргументи, викладені в Заяві та Декларації.
Що стосується питання недискримінації та листа спеціальних доповідачів, то питання громадянства не є можливою підставою для дискримінації осіб, з точки зору міжнародних правових стандартів, включаючи п. 2 статті 1 Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації 1965 року тощо.
Також після ухвалення Заяви та Декларації 25 січня було опубліковано рішення ЄСПЛ щодо російської окупації районів Східної України з 2014 року, але в Заяві та Декларації не було враховано це рішення, що встановило факт підтримуваної росією терористичної та агресивної діяльності як в Криму, так і на Сході України з 2014 року.
У будь-якому випадку, як підкреслюють міжнародні акти, російська агресія в Україні почалася з незаконної окупації та спроби анексії Криму в 2014 році. Тож усі спортсмени, які відвідували незаконно окупований росією Крим та інші окуповані росією території України з 2014 року, як і в в особистих цілях, так для будь-якої спортивної або так званої «соціальної» чи «політичної» діяльності, діяли явно проти Олімпійської хартії.
Тому відповідна позиція МОК у Заяві означає потребу відповідних перевірок спортсменів щодо «кримського питання». Представник нашої Асоціації, професор Борис Бабін окремо звернувся з відповідними поданнями з цього аспекта до компетентних олімпійських структур.
Також ситуацією, що склалася, були стурбовані національні олімпійські комітети. Корейський спортивно-олімпійський комітет (KSOC) заявив у Сеулі 1 лютого, що буде шукати подальших роз’яснень у провідної азіатської спортивної організації у світлі рішення останньої дозволити росії брати участь у найбільшій мультиспортивній події на континенті.
Цього тижня KSOC планує надіслати офіційного листа до Олімпійської ради Азії (ОРА) з вимогою надати відповіді про те, як континентальна організація буде проводити цьогорічні Азійські ігри за участю спортсменів з росії та Білорусі.
19-ті Азійські ігри, відкладені на рік через наслідки пандемії COVID-19, відбудуться в Ханчжоу, Китай, з 23 вересня по 8 жовтня цього року.
Після вторгнення росії в Україну минулого року МОК заборонив спортсменам із росії та Білорусі брати участь у міжнародних спортивних заходах із їхніми прапорами на зимових Олімпійських іграх у Пекіні 2022 року, однак спортсменам із двох країн було дозволено брати участь як «нейтрали» ще до оголошення заяви та Декларації.
Але коли Заява та Декларація МОК були схвалені, ОРА запросила рф на Азійські ігри, ключову олімпійську кваліфікацію. За даними KSOC, OРA повідомила 45 країн-членів про участь росії та Білорусі в Азійських іграх у понеділок 30 грудня без будь-яких попередніх консультацій. ОРА заявила, що 500 спортсменів з двох країн не матимуть права виграти медалі, а також пообіцяла забезпечити, щоб азіатські спортсмени не потрапили в невигідне становище в їхніх спробах отримати кваліфікацію на Олімпіаду в Парижі.
«Через участь російських та білоруських спортсменів проведення плей-офф на Азійських іграх може створити проблеми», – сказав представник KSOC, повідомляє «Yonhap News», додавши, що «ми запитаємо ОРА, як вона буде вирішувати ці ситуації, а також у чому на Азіатських іграх змагатимуться російські та білоруські спортсмени».
Тож за подальшим розвитком олімпійських подій із можливими провокаціями агресорів та за їх «участю» слід уважно стежити.