Як показує історія, авторитарні режими регулярно вдаються до зміни «виборчого законодавства» напередодні виборів. Але метою таких змін є не реалізація принципу «зручності та безпеки», як часто заявляється, і не поліпшення «виборчого процесу» чи його «демократизація», а утримання влади будь-якою ціною, через введення нових схем фальсифікації результатів «голосування» і придання результатам «виборів», в очах світової спільноти, «легітимного вигляду». Як країна-агресор планує проводити злочинні «перевибори» свого керманича на окупованих територіях України і з якого «бюджету» вони будуть фінансуватися, дослідив доцент Андрій Чвалюк спеціально для Асоціації Реінтеграції Криму.
«Вибори президента росії» триватимуть з 15 до 17 березня 2024 року і вперше в історії будуть багатоденними. Це є частиною спланованого механізму залучення прокремлівські налаштованих осіб і створення картинки «активного голосування». Для тих, хто не дійшов, будуть вимагати скористатися «спеціально створеним під вибори президента» мобільним застосунком. Та якщо особи проігнорують вибори, «програмні способи підрахунку електронних голосів» все одно покажуть потрібні Кремлю результати. Протиправною постановою центрвиборчкому рф від 20 грудня 2023 року так зване «дистанційне електронне голосування на виборах з використанням федеральних державних інформаційних систем» буде проведено не тільки у низці суб’єктів рф, але й на окупованому півострові.
Нагадаємо, що «електронне голосування у якості експерименту» вперше було проведено агресором в «єдиний день голосування 8 вересня 2019 року» та на виборах депутатів до московської міської думи VII скликання. Самі «експерти» від агресора писали, що «робота системи не була бездоганною»; тоді систему зламав криптограф П’єррік Годрі, а експерт і програміст Євген Федін виявив у коді системи скрипт, що давав змогу вносити будь-які зміни в код, аж до фальсифікації результатів голосування. У підсумку, констатували в самій рф «спостереження за перебігом голосування виявилося сильно ускладненим», «система автоматично не оновлювалась і через збої системи виборцям не видавали електронних бюлетенів, не оновлювалася статистика». Тоді московські «співробітники департаменту інформаційних технологій» «двічі самостійно відключали і знову запускали систему, у ручному режимі зв’язувалися з виборцями, які не могли проголосувати, обдзвонюючи їх і розсилаючи їм смс-повідомлення, повторно видавали бюлетені».
Втім цей бардак природно не зупинив агресора, який надалі встановив у Москві «цифрові виборчі дільниці», щоб «жителі суб’єктів рф, які перебувають у Москві, могли взяти участь у виборах в їхніх регіонах». Для купівлі обладнання та проведення цього «експерименту» центрвиборчком рф підписав договір з концерном «Автоматика», дочірнім підприємством російської державної корпорації «Ростех», але фінансова складова угоди прогнозовано не розкривалася.
«Виборча кампанія 2023 року» у агресора показала, що «дистанційне електронне голосування», очікувано дає тотальну перевагу «єдиній росії» й ще на «виборах до держдуми 2021 року» «система електронного голосування» засвідчила, що можна отримувати будь-які «результати» незалежно від уподобань населення в цілому та учасників виборчого процесу зокрема. Дійсно, навіть повне ігнорування населенням «виборів» для «спостерігачів» залишиться непомітним, а виборчкоми агресора очікувано відзвітують, що нібито «всі громадяни скористалися новою функцією електронного голосування». Та найцікавішим є питання коштів, бо якщо результати «перевиборів путіна» є очевидними, як щодо заздалегідь намальованих цифр, так й щодо їх фейковості, то гроші на цьому відмиваються цілком реальні.
Стаття 57 федерального закону «про вибори президента рф» декларує, що усі «витрати, пов’язані з підготовкою і проведенням виборів президента рф», «забезпеченням діяльності виборчих комісій протягом терміну їхніх повноважень, використанням та експлуатацією засобів автоматизації», а також з такими феєричними завданнями як «підвищення правової культури виборців та навчання організаторів виборів», здійснюються «виборчими комісіями за рахунок коштів, виділених на ці цілі з федерального бюджету». Однак там саме міститься норма, яка «надає право» місцевим органам «виділяти зі свого бюджету кошти на сприяння» «виборам президента рф», зокрема на «інформування виборців» і «додаткову оплату праці членам виборчих комісій із правом голосу».
І хай лукаве формулювання «вправі виділяти» не вводить у оману, оскільки у постанові центрвиборчкому агресора № 144/1095-6 про «порядок та обсяги фінансування витрат виборчих комісій суб’єктів рф на забезпечення їхньої діяльності», місцевій владі агресора чітко та безальтернативно приписано витрачатися на шоу «президентських виборів». Саме на регіональний бюджет агресор вішає тягар «грошового утримання членам виборчих комісій суб’єктів рф, які працюють на постійній основі», та й «працівників апаратів комісій», та й такі цікаві «дрібнички» як «витрати на оплату оренди, засобів зв’язку», «охорону, придбання обладнання та його обслуговування, оплату транспортних послуг, медичне та соціально-побутове обслуговування членів виборчих комісій, працівників апарату цих комісій», та й на «максимально конкретизовані» такі собі «інші витрати на забезпечення діяльності виборчих комісій».
Як можна побачити, під «сприяння в підготовці та проведенні виборів президента» будуть списуватися будь-які «регіональні гроші» , як у рф, так й на окупованих нею територіях України. Та на цьому протиправні «новели виборчого законодавства» агресора не закінчуються, бо окремим «клондайком» аферисти від бюлетенів окреслили згадане вище «інформування виборців», що на окупованих територіях отримує класичні риси «країни дурнів».
Списати на «оплаті праці комісій» вийде немало, бо «чомусь» на окупованій території їх протиправний штат більше ніж у самій росії; прикладом чисельність «працівників апарату виборчих комісій» в «республіці Крим» намальована агресором в 100 осіб, та в цілому чисельність «працівників апарату виборчих комісій», протиправно утворених агресором на окупованих територіях України, сягає 483 особи, при тому, що у самій рф такого роду персоналу нараховане 4031 осіб. До окупаційного персоналу ще слід додати по 18 «членів виборчих комісій з правом голосу»; по 3 особі в кожному окупованому регіоні України.
Конкретні суми «часткового фінансування» шоу «перевиборів путіна» окреслила протиправна постанова центрвиборчкому рф № 142/1088-8 та саме в ній йдеться про відповідні «кошториси» для окупованих територій. Прикладом, у окупованому Криму з 313,6 мільйонів рублів 272,1 мільйонів (87,6 %) спишуть на «дільничних виборчих комісіях»; 247,5 мільйонів (78,9 %) відмиють на «оплаті праці» й більшість знов-таки у «дільничних комісіях», а саме 218,8 мільйонів, або 69,7 %. Подібні цифри й у окупованому Севастополі: з 83,5 мільйонів рублів 67,4 мільйонів (80,7 %) відмиють на «дільничних виборчих комісіях»; 63,1 мільйонів (73,4 %) на «оплаті праці» включно з 52,8 мільйонами (63,2 %) на «оплаті праці дільничних комісій».
Подібна злочинна арифметика спостерігається й щодо Донецьку та Луганську; втім щодо окупованої Херсонщини з 126,7 мільйонів рублів тільки 60,9 мільйонів (48 %) спишуть на «дільничних виборчих комісіях»; та на «оплату праці» «дільничних комісій» піде 40,2 мільйони або 31,7 %. Подібна пропорція спостерігається й щодо окупованої частини Запорізької області, де з 232,1 мільйонів рублів 161,7 мільйонів (69,6 %) спишуть на «дільничних виборчих комісіях»; та на «оплату праці» «дільничних комісій» піде 113,3 мільйони або 48,8 %. Основною причиною «диспропорції» слід констатували «кадровий голод» агресора на материковому Півдні України, де через абсолютно мінімальну кількість колаборантів «дільничні комісії» будуть мало чисельними «на місцях» при максимально роздутій кількості наглядачів у «столичних» Мелітополі та Генічеську.
І якщо брязкальця типу «почесного знаку центрвиборчкому рф «за заслуги в організації виборів» отримають лише окремі колаборанти, то відмивання коштів на «фінансовому заохоченні» буде масштабним, оскільки «розміри та порядок виплати додаткової оплати праці» «встановлюються виборчою комісією відповідного суб’єкта» тобто cамими для себе. Водночас не дивують й окремі інші афери, типу відмивання сотень мільйонів коштів «на забезпечення діяльності виборчої комісії республіки Крим» не тільки на офісному папері, але й на електрочайниках.
Й тепер варто повернутися до витрат на «інформування виборців»; в його рамках уперше на окупованих територіях, та суто в радянському стилі, під час фейкового проекту «ІнформДВК» , з 17 лютого до 7 березня 2024 року імітуватиметься «щобудинковий обхід». Крім очевидних завдань підвищення «явки» та залякування перспективами неучасті або «неправильної участі» у «перевиборах путіна» при «обході» спишуть кошти на «обладнання членів комісій», а саме «жилети білого кольору, планшет з мобільним додатком, брендовану сумку і буклет». Кошти спишуть й на «навчальних семінарах» для «обхідників», та й на «навчальних заняттях» для «координаторів проекту».
Наостанок слід вказати на банки агресора, через які будуть проводитися відповідні «виборчі» фінансові афери: для окупованих Криму та Севастополю це буде «Сбєрбанк росії» а на окупованому материковому півдні, де цю установу агресор не завів, кошти відмиватимуть через «Промсвязьбанк». Нагадаємо, що стосовно обох цих структур ми багаторазово висвітлювали складові їх участі у фінансуванні тероризму та мілітаризації окупованих рф територій України.