У рамках постійної співпраці з органами ООН наша Асоціація спрямувала в 2024 році ряд підготовлених професором Борисом Бабіним, доцентом Олексієм Плотніковим, доцентом Андрієм Чвалюком та іншими експертами матеріалів Спецдоповідачеві ООН з сучасних форм расизму, расової дискримінації, ксенофобії та пов’язаної з ними нетерпимості, що описують російську нацистську політику, расову дискримінацію та інші дискримінаційні дії на окупованих територіях України, включаючи Крим.
Тепер щорічна Доповідь A/HRC/56/67 Спецдоповідача ООН доктора Ашвіні К.П. «Боротьба з героїзацією нацизму, неонацизмом та іншими видами практики, які сприяють ескалації сучасних форм расизму, расової дискримінації, ксенофобії та пов’язаної з ними нетерпимості» Раді з прав людини ООН є опублікованою, і вона відображає інформацію, представлену нашою Асоціацією.
У пунктах 50-52 Доповіді підтверджуються повідомлення нашої Асоціації про те, що «з моменту вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року росія вчинює широкомасштабні напади на громадянське населення та інфраструктуру» і що «така агресія, як і раніше, пов’язана з дискримінаційними настроями, щодо українців та кримських татар, мовних та етнічних груп, представників релігійних меншин» та інших, додавши, що «Асоціація повідомила про ненависницькі висловлювання на адресу таких груп, у тому числі в Інтернеті».
У Доповіді A/HRC/56/67 також підтверджується, що наша Асоціація «послалася на висновки регіональних та міжнародних органів щодо російського росії, включаючи резолюції Ради з прав людини та Генеральної Асамблеї, висновки механізмів спеціальних процедур» Ради з прав людини ООН та інші заяви.
У Доповіді A/HRC/56/67 відображено нашу інформацію про те, що Міжнародний Суд ООН констатував 31 січня 2024 року, що управління росією системою освіти в Криму з 2014 року порушило Міжнародну конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, а також те, що Міжнародний кримінальний суд 17 березня 2023 року видав ордер на арешт президента росії за військовий злочин незаконної депортації дітей та незаконного переміщення дітей з окупованих територій України.
У Доповіді A/HRC/56/67 відображено нашу інформацію і про те, що «почастішали випадки використання мови ненависті, а також випадки прояву ксенофобії та дискримінаційні висловлювання расистського штибу» агресором та про те, що «терористичний акт у «Крокус сіті холі», здійснений у березні 2024 року, став каталізатором дискримінаційних настроїв», зокрема серед «державних службовців» загарбників.
Спецдоповідач ООН вимагає у своїй Доповіді A/HRC/56/67 від держав ООН вжити комплексних заходів щодо боротьби з ненависницькими висловлюваннями расистського штибу і ксенофобськими політичними висловлюваннями, підтримуючи при цьому свободу висловлювання думок, а також вжити всіх необхідних заходів для забезпечення ефективної реалізації антидискримінаційного законодавства та належного контролю за його застосуванням. Наша співпраця з органами ООН з цього питання буде продовжена.