У рамках постійної співпраці з органами ООН наша Асоціація спрямувала інформування Спецдоповідачеві ООН з права на освіту Фаріді Шахід, яке стосується питань академічної свободи та свободи вираження думок у навчальних закладах, для подальшої доповіді до Ради ООН з прав людини, яка буде оприлюднена у червні 2024 року.
У матеріалах АРК, підготовлених професором Борисом Бабіним та кандидатом наук Яною Тицькою, та тепер опублікованих на інтернет-ресурсах ООН, наголошується, що наукова та освітня різноманітність, а також академічна свобода неможливі на окупованих росією територіях України, а свобода освіти, навчання та дослідження заборонені російською «адміністрацією».
Усі «наукові дослідження» та «академічна діяльність», «дозволені» на окупованих росією територіях України, безпосередньо підпорядковані пропаганді агресора, його диверсійним та військовим інтересам, таким як промислове шпигунство та використання “студентів” третіх країн як інструмент розвідувальної діяльності агресора.
У повідомленні АРК йшлося про те, що окупація Криму призвела до систематичних злочинних спроб агресора використовувати так звані «університети» та «наукові установи» півострова для просування ідей «русского міру» у третіх країнах.
Крім того, такі незаконні «університети» та «наукові установи» використовуються агресором для спроб подальшої мілітаризації та обходу санкцій. Де-факто це унеможливило будь-яку функцію «автономії» або «самоврядування» для контрольованих росією «освітніх установ» на всіх рівнях “освіти та наукових досліджень”.
У заяві нагадувалося, що всі підконтрольні росії «університети» перебувають під тотальним наглядом з боку «адміністрації» окупантів, нібито з метою «запобігання тероризму та екстремізму», водночас це не запобігло різанині в “Керченському політехнічному коледжі”, а саме розстрілу та вибуху бомби 17 жовтня 2018 року, коли начебто 18-річний «студент» Владислав Росляков убив 20 людей і поранив 70 людей, а потім “наклав на себе руки”.
У матеріалах наголошувалося, що у дослідженнях АРК ми описали саме масштабні фынансові афери «адміністрації» з фінансуванням «систем безпеки» та «охоронних послуг» у нелегальному «Кримському федеральному університеті».
У матеріалах також зазначалося, що нова хвиля авторитарних репресій проти «освітнього процесу» та будь-яких елементів академічних свобод розпочалася під час підготовки росії до незаконних «президентських виборів», сфабрикованих на окупованій території у лютому-березні 2024 року.
Сильний тиск у цій сфері чинився «адміністрацій вузів» на «викладачів та студентів» через цифрові мережі, «студентські чати» та інші офлайн та онлайн-форми спілкування, щоб змусити «голосувати за путіна», тому підконтрольні агресору «навчальні заклади та структури» використовувалися російськими окупантами як ключовий інструмент передвиборних махінацій.