27 червня експерти нашої Асоціації взяли участь у паралельному заході «Роль громадянського суспільства у боротьбі з дискримінацією на окупованих росією територіях України», організованому Кримськотатарським ресурсним центром у Відні на Додатковій нараді ОБСЄ з людського виміру «Роль громадянського суспільства у заохоченні та захисті толерантності та недискримінації», описавши розпалювання агресором мови ненависті, дискримінацію у доступі до інформації, у питаннях власності та щодо екологічної ситуації.
Експерт АРК Олена Стадник повідомила на заході про порушення прав власності російськими окупантами як у рамках так званої «націоналізації», так і шляхом прямого пограбування та мародерства. Як приклад таких дискримінаційних дій було наведено незаконну «націоналізацію» будівлі Меджлісу кримськотатарського народу в Сімферополі.
Експерт констатувала, що загалом фейкова «влада», заявивши в цілому про фіктивну «націоналізацію» сотень об’єктів нерухомості, злочинно вилучила деякі з них, такі як «Бахчисарайський цементний завод» та деякі інші у сфері виробництва будматеріалів та будівництва, у прямих комерційних інтересах незаконного «кримського спікера» Володимира Константинова та його бізнес-імперії «Консоль».
Експерт Стадник наголосила, що деякі інші «націоналізовані» об’єкти, проаналізовані нашою Асоціацією, такі як виноробне виробництво «Алеф-Віналь-Крим», структура «Укрпостач» у Красноперекопську, кримські сонячні електростанції «Актив Солар», вілла «Олена» в Ялті, рибоконсервний завод «Пролів» в Керчі та інші можуть бути частиною широких махінацій кримських колабораціоністів та російських спецслужб.
Експерт Асоціації Олеся Цибулько повідомила, що всі цифрові та Інтернет «медіа», які ведуть мовлення в окупованому росією Криму, незаконно контролюються де-факто російською «владою» і використовуються для сприяння злочинним завданням російської держави в агресії проти України.
Експерт зазначила, що журналісти українського походження та кримськотатарські блогери та активісти зазнають у Криму репресій з боку незаконної російської «влади» та її каральних структур. Також Крим став місцем незаконного ув’язнення та насильницьких зникнень українських блогерів та журналістів, викрадених у 2022 році російськими окупантами з Херсонської та Запорізької областей, включаючи Мелітополь.
Експерт також акцентувала увагу на прикладі нелегального провайдера «Міранда Медіа» як «дочки» російського концерну «Ростелеком» та на його злочинній діяльності в окупованому Криму, Генічеську та Мелітополі, яка фінансується банком «Росія».
У своїй доповіді професор Борис Бабін наголосив на дискримінаційних діях російських окупантів щодо екологічних прав цивільного населення Криму та Херсонської області після скоєного росією вибуху Каховської ГЕС, що є прямим військовим злочином, актом геноциду та екоциду; на заході ОБСЄ було представлено дослідження нашої Асоціації з питань міжнародної кваліфікації екоциду.
Експерт Ганна Приходько вказала у своїй доповіді на кроки щодо протидії дискримінації на окупованих росією територіях, відображених раніше у Плані невідкладних заходів щодо протидії російській агресії з Криму, захисту інтересів держави, громадян та юридичних осіб України у Криму, прийнятому у червні 2018 року.
Також було описано відповідні положення Стратегії деокупації та реінтеграції Криму, затвердженої Указом Президента України у березні 2021 року, Плану дій уряду щодо реалізації цієї Стратегії, затвердженого указом у вересні 2021 року та його нової редакції, ухваленої у квітні 2023 року.
Експерт Приходько наголосила, що питання програм, стратегій та планів дій щодо боротьби з дискримінацією стануть важливою частиною рішень нової Наради з безпеки та співробітництва в Європі, яка є нашим спільним неминучим майбутнім, що раніше вказували окремі експерти ОБСЄ.
Представники Кримськотатарського Ресурсного Центру Ескендер Барієв і Людмила Коротких розповіли у своїх доповідях про нацистську політику російських окупантів які вчинюють системну расову дискримінацію проти корінного кримськотатарського народу на окупованих росією територіях України, а також описали поточний процес легалізації Меджлісу відповідно до українського законодавства, що розпочався у червні.