У рамках постійної співпраці з уповноваженими структурами ООН наша Асоціація в листопаді 2023 року спрямувала повідомлення Спецдоповідачеві ООН з питання про тортури та інші жорстокі, нелюдські або принижуючі гідність види поводження та покарання професору Еліс Едвардс для її звіту «Передова практика національної криміналізації, розслідування, судове переслідування та винесення вироку за злочини, пов’язані із застосуванням тортур».
У повідомленні АРК, підготовленому професором Борисом Бабіним та опублікованому в червні 2023 року на веб-ресурсах ООН разом із згаданим звітом Спецокладача A/HRC/52/30, йдеться, що проблеми розслідування тортур в окупованих рф частинах України пов’язані з відсутністю доступу як для правоохоронних органів України, так і для представників міжнародних організацій та органів, а також з не проведенням підконтрольними рф структурами будь-яких «розслідувань» щодо тортур, скоєних на цих територіях, у тому числі в Криму.
У звіті A/HRC/52/30 професор Еліс Едвардс подякувала за подані матеріали та закликала всі уряди створити, розширити повноваження та оснастити національні слідчі органи для вжиття заходів проти тортур відповідно до міжнародних стандартів та передової практики.
Також професор Едвардс, разом із Спецдоповідачем ООН щодо сприяння встановленню істини, справедливості, відшкодуванню збитків та гарантіям неповторення Фабіаном Сальвіолі,
Спецдоповідачем ООН по стратах, страт без належного судового розгляду або довільним стратам Моррісом Тідбол-Бінзом і з Робочою групою ООН проти використання найманців, опублікували 15 червня спеціальний прес-реліз «Повсюдне застосування тортур російськими військовими в Україні є навмисним».
У прес-релізі йдеться, що доповідачі ООН висловили тривогу у зв’язку з повідомленнями та свідченнями, які вказують на те, що російські збройні сили в Україні послідовно і навмисно завдають сильного фізичного та психологічного болю та страждань українським громадянам та військовополоненим.
«Ці тортури … застосовуються для отримання розвідувальної інформації або примусу до визнання затриманих осіб або через їхнє колишнє членство або підтримку українських збройних сил», – заявив доповідач ООН Едвардс у листі до агресора.
У прес-релізі наголошується, що професор Еліс Едвардс у межах своїх повноважень наприкінці цього року планує відвідати Україну для вивчення ситуації. Співробітництво АРК зі спецдоповідачами ООН буде продовжено.