У листопаді 2022 року наша Асоціація поінформувала уповноважені органи Німеччини, Уряд землі Баден-Баден та Муніципальну раду Баден-Бадена про діяльність громадянина Німеччини Крістіана Фрітча, редактора ЗМІ «Goodnews4 Baden-Baden», який незаконно відвідав окуповану росією територію Криму, включаючи місто Ялта, у листопаді 2022 року.
У ході такого візиту, широко відображеного в підконтрольних росії фейкових та пропагандистських «офіційних медіа», Фрітч зустрівся з так званою «главою адміністрації Ялти» Яніною Павленко та з так званим «головою міської ради» Костянтином Шимоновським.
У ході цього візиту Фрітч також зробив кілька незаконних заяв, які де-факто підтримували спробу анексії Криму росією, і відкрив провокаційну публічну виставку з незаконною провокаційною назвою «30 років дружби Ялти та Баден-Бадена. Наведення мостів дружби між росією та Європою».
Пізніше, як повідомляло регіональне німецьке видання «Schwäbische Zeitung», курорт Баден-Баден припинив дію договорів про дружбу, укладених у 2013 році із Сочі та окупованою росією Ялтою через війну, розв’язану росією проти України.
15 травня 2023 року наша Асоціація отримала електронний лист від нібито «Наді Мільке, чинного редактора goodnews4.de та учасника прес-конференції Баден-Вюртенберга».
У цьому електронному листі йшлося, що нібито «рішення міста Баден-Баден призупинити партнерські відносини з Ялтою та Сочі не є новим. Партнерство із Сочі припинено з березня 2022 року. Партнерство з Ялтою призупинено з 2014 року».
Також цей електронний лист просив нашу Асоціацію «відповісти на наступні питання для репортажу нашої газети», ось їхній повний текст у тому вигляді, в якому вони були написані:
«1. Як і інші німецькі журналісти, Крістіан Фріч залишився в Криму після анексії у 2014 році. Згідно з вашим юридичним висновком, які іноземні журналісти можуть залишатися та вести репортажі у Криму?
2. Згідно з обміном листами, доступним нашим редакторам, між вашою організацією та членом міської ради Баден-Бадена, який також є співробітником німецької громадської телерадіомовної компанії, це стало приводом для вашого листа від 12 листопада 2022 року. Німецькі громадські телерадіомовні компанії також вели мовлення з Криму. Який український орган приймає рішення про легальні та нелегальні поїздки німецьких журналістів до Криму?
3. Ви стверджуєте, що “Фрітч працював на гроші російських спецслужб”. Це твердження невірне. Що спонукало вас поширювати такі наклепи?
4. На наш погляд, такою піар-роботою ви ставите під загрозу симпатії українського народу в Німеччині та дієте тими самими засобами, в яких звинувачуєте російську владу. Від якого імені діє ваша асоціація?
Насамперед слід зазначити, що така «зворушлива турбота» редакції нібито «goodnews4.de» про проблеми власного журналіста нагадує старе прислів’я «Nemo judex in propria causa».
Також почувши зараз про те, що «партнерство Баден-Бадена з Ялтою припинено з 2014 року», нагадаємо, що кілька місяців тому в окупованій росією Ялті один громадянин Німеччини висловив зовсім іншу тезу, адже як говорить народне прислів’я його «найкращих друзів» «Врет – как помелом метет».
Асоціація надіслала електронною поштою відповіді на поставлені питання, як «Наді Мільке», так і уповноваженим органам Німеччини, уряду землі Баден-Баден та муніципальній раді Баден-Бадена. Публікуємо ці відповіді, щоб уникнути повторення прислів’я про помело.
1. З питань законності та незаконності перебування журналістів інших держав, крім України, в окупованому росією Криму, повідомляємо Вам, що відповідний український національний правовий механізм було створено у 2014 році Законом «Про забезпечення прав та свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII з наступними змінами. У його статті 10, частини 1, 2, 3, 6 зазначено, що іноземці, які перебувають на території України на законних підставах, в’їжджають на тимчасово окуповану територію та залишають її за паспортним документом іноземця та спеціальним дозволом.
Такі іноземці можуть в’їжджати на тимчасово окуповану територію та виїжджати через контрольні пункти в’їзду-виїзду, де здійснюється тимчасовий прикордонний контроль, та до 24 лютого 2022 року між материковою частиною України та окупованим росією Кримом таких пунктів пропуску було три – «Чонгар», «Чаплинка» та «Каланчак».
У квітні 2022 року, після вторгнення росії з Криму до Херсонської області та взяття агресором під свій контроль вищевказаних пунктів пропуску, Законом № 2217-IX було внесено зміни до Закону № 1207-VII та дозволено в’їзд на тимчасово окуповану територію через лінію зіткнення коридорами, зорганізованим представниками державних органів, а також будь-яким іншим доступним способом, але іноземцям для цього також необхідні паспортний документ та спеціальний дозвіл. У Законі № 2217-IX також було додано, що у разі воєнних дій на окупованій території в’їзд на тимчасово окуповану територію через загрозу їх життю та здоров’ю обмежується на період воєнних дій.
Закон № 2217-IX зазначає, що порядок в’їзду та виїзду іноземців на тимчасово окуповану територію має встановлюватись Кабінетом Міністрів України. Так, Кабінет Міністрів України своєю постановою від 4 червня 2015 року № 367 затвердив Порядок в’їзду та виїзду з тимчасово окупованої території України, пунктом 7 статті 21 якої встановлено, що зазначений спеціальний дозвіл для іноземців видається у разі необхідності провадження журналістської діяльності за запитом чи погодженням Мінреінтеграції України (до червня 2020 року такі запити чи погодження було уповноважено видавати Міністерство інформаційної політики).
Після такого запиту чи погодження з Міністерством іноземний журналіст має звернутися за спеціальним дозволом до територіального органу Державної міграційної служби України. В’їзд до окупованого росією Криму без спеціального дозволу або через нелегальний авіарейс у Сімферополі, або через «Керченську переправу», або через «Кримський міст» абсолютно незаконний.
Ці процедури та заборони були відомі іноземцям, зокрема журналістам, з 2015 року. Інформація про способи отримання спеціальних дозволів була опублікована Міністерством закордонних справ України, Державною міграційною службою України та доступна на офіційних українських цифрових сервісах.
2. Щодо рішень про законність незаконності поїздок журналістів в окупований росією Крим насамперед зазначимо, що це регулюється статтею 331-1 Кримінального кодексу України, яка встановила відповідальність за порушення порядку в’їзду та виїзду з тимчасово окупованої території України з метою заподіяння шкоди інтересам держави та статті 204-2 Кодексу адміністративних правопорушень України, за порушення порядку в’їзду та виїзду з тимчасово окупованої території України.
Розслідуванням таких випадків займаються органи Національної поліції України та Державної прикордонної служби України, а українські суди ухвалюють рішення про вид покарання. Але щодо діяльності пана Фрітча в Криму у 2022 році, то її не можна визначити як саме журналістську, оскільки він не лише публікував тексти про півострів, а й брав участь разом із так званою «головою ялтинської адміністрації» Яніною Павленко. і з так званим «головою міської ради» Костянтином Шимоновським у відкритті провокаційної публічної виставки з незаконною провокаційною назвою «30 років дружби Ялти та Баден-Бадена.
Наведення мостів дружби між росією та Європою». Оскільки навіть у назві провокаційної публічної виставки Ялта злочинно названа нібито як росія, така діяльність може бути відображена у статтях 111-1, частина 6 та 111-2, частина 1 Кримінального кодексу України, які встановили відповідальність за провадження інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією, спрямовані на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації або збройних формувань або на ухилення від відповідальності за збройну агресію проти України, активну участь у такій діяльності та за навмисні дії, спрямовані на допомогу (сприяння) державі-агресорові та її окупаційній адміністрації, вчинені іноземцем, за винятком громадян держави-агресора, з метою заподіяння шкоди Україні шляхом реалізації або підтримки рішень чи дій держави-агресора та її окупаційної адміністрації.
Розслідуванням таких випадків займаються органи Служби безпеки України. Також слід зазначити, що так званий «голова адміністрації Ялти» Яніна Павленко і так званий «голова міської ради» Костянтин Шимоновський є не лише учасниками російської агресії та окупації Криму, а й беруть безпосередню участь у таких діяннях росії, як державний тероризм, расова дискримінація, військові злочини та геноцид українського народу. Такі військові злочини передбачені статтями Римського статуту:
геноцид у вигляді насильницького переведення дітей однієї групи в іншу групу (стаття 6-«d»), а також стаття 2 Конвенції ООН про попередження злочину геноциду та покарання за нього;
військові злочини у вигляді грубих порушень Женевських конвенцій 1949 року (стаття 8-«а», пункти “iv” і “vii”): великомасштабне знищення і присвоєння майна, не виправдане військовою необхідністю і вчинене протиправно і самовільно; незаконна депортація;
військові злочини у формі інших серйозних порушень законів і звичаїв, застосовних у міжнародному збройному конфлікті (стаття 8-b, пункти viii, xiii і xiv):
передача, прямо чи опосередковано, державою, що окупує частин свого громадянського населення на територію, яку вона окупує, або депортацію чи переміщення всього чи частини населення окупованої території у межах або за межі цієї території; знищення чи захоплення майна противника, якщо тільки таке знищення чи захоплення не диктується необхідністю війни;
визнання у судовому порядку скасованими, призупиненими чи неприпустимими прав та дій громадян протилежної сторони. Інформаційне забезпечення міжнародних злочинів, скоєних безпосередньо Яніною Павленком та Костянтином Шимоновським, може бути кваліфіковано за пунктами «c» та «d» статті 25 частини 3 Римського статуту.
Вони встановлюють, що відповідно до Римського статуту особа підлягає кримінальній відповідальності та підлягає покаранню за злочин, що підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, якщо ця особа: з метою сприяння вчиненню такого злочину сприяє, підбурює або іншим чином сприяє його вчиненню чи спробі його вчинення, включаючи надання коштів на його вчинення; або іншим чином сприяє скоєнню чи замаху на скоєння такого злочину групою осіб, які діють із єдиною метою.
3. Щодо оціночного судження, заявленого у відповідності до частини 1 статті 30 Закону України «Про інформацію» 1992 року № 2657-XII про те, що пан Фрітч працював на гроші російських спецслужб, нагадаємо Вам, що після 2014 року підконтрольна рф фейкова «адміністрація» окупантів у Криму не робить жодних спільних дій з будь-яким громадянином третьої країни, якщо такий громадянин не є агентом російських спецслужб — військової розвідки, служби зовнішньої розвідки чи федеральної служби безпеки.
Як зазначалося раніше, пан Фрітч не лише взяв інтерв’ю у Янини Павленко та Костянтина Шимоновського, а й взяв участь разом із ними у відкритті провокаційної публічної виставки з незаконною провокаційною назвою «30 років дружби Ялти та Баден-Бадена. Наведення мостів дружби між росією та Європою».
А якщо говорити більш формально, то лише російські спецслужби можуть організувати в окупованому росією Криму будь-яку публічну виставку, тим більше за участю представників третіх країн, як це сталося на заході з незаконною назвою «30 років дружби Ялти і Баден-Бадена». Наведення мостів дружби між росією та Європою».
Пан Фрітч використав таку виставку для власного піару та медіа-активності, а також використав цю провокаційну публічну виставку для розміщення предметів, що йому належать (картин, зображень); мабуть, він не платив за таке розміщення – а отже, це було зроблено за рахунок російських спецслужб. Також мають бути досліджені джерела доходу для незаконних дорожніх витрат та проживання пана Фрітча в окупованому Криму.
4. Щодо діяльності нашої Асоціації нагадуємо Вам, що Асоціація Реінтеграції Криму – це мережа організацій, активістів та структур з різних країн, метою якої є справедливе та стійке вирішення кримського питання.
В Україні наша Асоціація легалізована відповідно до законодавства України, без набуття статусу юридичної особи, рішенням Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 4 листопада 2020 року.
Експерти нашої Асоціації діють як на території, контрольованій Україною, так і в третіх країнах та на окупованих росією територіях. Ми впевнені, що гіпотетичне інформування Вас як «діючого редактора goodnews4.de» про особисті дані, особливо беручи до уваги «коло спілкування» пана Фрітча в Криму, створить реальні ризики для прав експертів Асоціації, гарантованих статтями 2 і 3 Європейської конвенції про права людини.